Kodin merkitys on kasvanut – kauppahinnat yli pyynnin

Asuntomyynti koronan aikana on selkeästi mietityttänyt markkinoilla. Minulla on hyviä uutisia myyntiä harkitseville: nyt se kannattaa – tietyin kriteerein.

Kun korona alkoi keväällä, asuntomarkkinat olivat käytännössä seis kaksi viikkoa. Tästä kuitenkin lähti yllättävänkin vauhdikas kiihdytys, kunnes loppukesästä asunnon myynti räjähti käsiin. Tarjouskilpailuja on ollut paljon, kauppahinnat yli pyydetyn. Taloyhtiöiden hintaennätyksiä on tehty useita. Markkina meni siis täysin kylmästä tulikuumaksi kuukausissa.

Nyt loppuvuosi näyttää myös lämpimän rintaman merkkejä, asuntokauppa nimittäin ei ole hidastunut, siihen vaikuttavat vain eri asiat ja alueiden sisäisiä eroja on huimasti.

Kodin merkitys korostuu

Koronan myötä kodin merkitys on korostunut paikkana, jossa tehdään nykyään enemmän, kuin syödään ja nukutaan. Koti on nyt lastenhoitopaikka, koulu, työpaikka, harrastepaikka. Lisäneliöitä kaivataan, mistä johtuukin isompien asuntojen kysynnän räjähdysmäinen kasvu. Kantakaupungista tähyillään omakotitaloja kehäykkösen toiselle puolella.

Etelä-Helsingissä, eli 001xx-postinumeroalueella, markkina elää aivan omaa elämäänsä. Myynnissä olevien asuntojen määrä on noussut vuoden takaisesta yli 30%. Kauppamäärät ovat täällä ydinalueella pudonneet edellisvuoteen nähden heinäkuuta lukuunottamatta 15-20%. Mutta katsokaapa mitä on tapahtunut keskineliöhinnalle!!!

Keskineliöhinnat
Etelä-Helsingin keskineliöhinnat

Eteläisen kantakaupungin asuinneliöt ovat kalliita, mutta syitä sinne muuttamiseen on muitakin kuin kahvilat, ravintolat, pikkupuodit jne. Helsingin niemellä nimittäin on asunnon arvo aina kehittynyt suotuisasti ja vaikka joitain dippejä varmaan matkalla tulee, niin pitkässä juoksussa arvokehitys on vahvaa. Mitä tapahtuu, kun kantakaupungissa asumisesta otetaan koronan vuoksi pois alueen tarjoamat ylellisyydet – teatteri, kahvilat, yöelämä, ooppera – ja oman kodin etuuksiin lisätään etätyö ja kauppakassipalvelu sekä toisaalta lisääntynyt tilan tarve. Liian radikaaleja päätelmiä markkinan tulevaisuudesta ei kannata tehdä, selvää kuitenkin on että elämä palaa ennalleen ennemmin tai myöhemmin.

Kauppahinta jopa 15-20% yli tilastohinnan

Jos olet miettinyt asunnon myymistä, se kannattaa laittaa nyt myyntiin. Taloyhtiöiden, jopa alueiden, kauppahintaennätyksiä tehdään nyt, myös oma kokemus on näin osoittanut hyvin selkeästi. Esimerkkinä voin kertoa, että tilastohinnoittelun perusteella erään kohteen neliöhinta olisi ollut noin 7000€. Laitoimme kuitenkin markkinaa ja ostajakuntaa peilaavan hintalapun ja toteutunut kauppahinta olikin 9100€/m2. Hinta jäi vain 1500 euroa pyynnistä.

Se, paljonko asunnostasi saat, on toki kiinni niin asunnosta kuin välittäjästäkin. Huonokuntoiset asunnot eivät vieläkään tuota erityisen isoa markkinaryntäystä, mutta kodin ostajien tarpeet huomioiden pelivaraa on esimerkiksi hieman syrjemmässä. Omakotitalot 10 km säteellä Helsingin keskustasta ovat yllättävän kuumaa tavaraa. Miksi? Enemmän tilaa samalla (tai vähemmällä) rahalla menettämättä kulkuyhteyksiä. Megatrendinä pitempään ollut varttuneemman väen muuttoliike palveluiden läheisyyteen uusiin kerrostaloasuntoihin saa aivan uutta vauhtia, kun ne isot omakotitalot laitetaan myyntiin nyt.

Näin saat parhaan hinnan myytävästä asunnosta

Unohda ensimmäisenä halvimmat välityspalkkiot. Jos välittäjä myy itsensä halvalla, myy se myös asuntosi halvalla. Sinulle tärkein on se summa, mikä jää käteen palkkion jälkeen. Anna myyntitoimeksianto kokeneelle, mutta samalla myös modernille kiinteistönvälittäjälle. Kokemus yksinään nimittäin ei tuo autuutta eikä onnea, täytyy osata myös hyödyntää sitä kokemusta ja elettyä elämää. Välittäjä on voinut olla alalla viimeiset 20 vuotta, mutta tekee asiat samalla tavalla kuin vuosi tai kymmenen vuotta sitten. Maailma muuttuu jatkuvasti. Kokemuksen rinnalla pitää olla moderniutta, ostajakunnan tuntemusta, markkinointiosaamista, ihmistuntemusta ja muuntautumiskykyä. Stailaus on jo vanha juttu ja kuuluu peruspalveluihin, kaikkihan sitä jo tarjoavat, vai mitä.

Pari vuotta sitten kirjoittamani blogi asunnon hinnan arvioinnista kolmella asialla ei sekään enää yksin ole riittävä tässä markkinassa. Tilastot, tarjonta  ja mitä muuta rahalla saa on hyvä pohja. Tärkein elementti on kuitenkin – kuten asian omalla tyylilläni ilmaisen – takapuolituntuma. Siis ymmärrys kenelle myydään ja mikä on kohderyhmän maksukyky ja odotukset.  Sitähän on mahdoton arvioida, jos ei tunne markkinaa. On surullista katsottavaa, kun asunto heitetään myyntiin 30 tuhatta alihintaisena ja se katoaa portaaleista heti. Kokemukseni alalta, lukemattomat asiakaskohtaamiset, markkinatuntemus, ajan hermolla pysyminen ja modernit työkalut antavat erinomaiset lähtökohdat oikean hinnan asettamiseen ja parhaaseen tulokseen.

Korona ei romahduttanut asuntojen hintoja, se muutti ostokäyttäytymistä. Pyydä minut arviokäynnille!

Scroll to Top